Tires
2.4”Tires
Motor Peak Power
860W
Sensor
Torque+Cadence
Top Speed
28 MPH
Range
Up To 60 Miles
Payload Capability
350 Lbs
Technical & Specifications
SIZE & FIT
Asphalt comes in 1 size to suit most adults
Rider Height: 5′ 7″ 6′ 7″

| Reach | 18" |
|---|---|
| Top Tube Length | 25" |
| Standover Height | 31" |
| Wheelbase | 44" |
| Min Saddle Height | 36" |
| Max Saddle Height | 43" |
| Total Length | 72" |
| Head Tube Length | 7" |
TECHNICAL
| Battery | 48V 14.7Ah, Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 48V 3A |
| Motor | Continuous Power:500W Peak Power:860W Torque: 70Nm+ |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 28 mph (PAS) |
| Weight | 64 lbs |
| Range | 50~60miles |
| Payload Capacity | 350 lbs |
PERFROMANCE
| Sensor | Torque+Cadence Sensor |
|---|---|
| Tires | 27.5" x 2.4" tires |
| Display | LED Integrated |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Derailleur | 7-speed Shimano |
| Brakes | TEKTRO HD-E350 Hydraulic Disc Brakes |
| Brake lever | Aluminum Alloy |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 44T cassette, 170mm crank |
| Front Fork | 100mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm, 680mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 13G × 263 mm (front) / 223 mm (rear) |
-
Free Shipping
Free shipping on all online
-
15-Day Returns
For All Mokwheel Bikes
-
2-Year Warranty
Two Year Limited Warranty
Explore performance
Interactive Sensors
Torque Sensors. Experience the best of both worlds, feel the perfect synergy between precision and power. Our intelligent torque and cadence sensors work in harmony to adapt seamlessly to your pedaling style. Whether you’re looking for a smooth, consistent boost or a dynamic, natural ride feel, this system delivers effortless acceleration, optimized efficiency, and total control.
Impact-Free Ride
Equipped with advanced damping and spring systems that absorb shocks and vibrations, providing a smooth and controlled ride. Adjust and fine-tune your suspension to suit your riding style and terrain.
Dual-Bulb Brilliance
LED Color Display
Stay informed and in control with our vibrant LED color display, offering clear and easy-to-read information on speed, battery life, and more at a glance.
Smooth Gear Transitions
High-Traction Tires
Fat Tires for Superior Grip
Removable Battery
Pedal Assist + Throttle
Rear Rack with Fender
Size & Fit
| Reach | 18" |
|---|---|
| Top Tube Length | 25" |
| Standover Height | 31" |
| Wheelbase | 44" |
| Min Saddle Height | 36" |
| Max Saddle Height | 43" |
| Total Length | 72" |
| Head Tube Length | 7" |
Technical
| Battery | 48V 14.7Ah, Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 48V 3A |
| Motor | Continuous Power:500W Peak Power:860W Torque: 70Nm+ |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 28 mph (PAS) |
| Weight | 64 lbs |
| Range | 50~60miles |
| Payload Capacity | 350 lbs |
Performance
| Sensor | Torque+Cadence Sensor |
|---|---|
| Tires | 27.5" x 2.4" tires |
| Display | LED Integrated |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Derailleur | 7-speed Shimano |
| Brakes | TEKTRO HD-E350 Hydraulic Disc Brakes |
| Brake lever | Aluminum Alloy |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 44T cassette, 170mm crank |
| Front Fork | 100mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm, 680mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 13G × 263 mm (front) / 223 mm (rear) |
Assembly Video
Asphalt FAQs
The Asphalt is suitable for urban commuting, supermarket shopping, campus riding, and weekend trips,and Asphalt is also suitable for light gravel roads and country roads.
A city commuter electric bike is specifically designed for urban environments. These e-bikes typically offer moderate speeds (such as Class 2 or 3), reliable range, and comfort-focused features—making them ideal for daily commutes, short trips, and general lifestyle use. They often come equipped with practical additions like headlights, rear racks, and fenders, providing a more convenient experience than traditional bicycles.
The Asphalt has a range of 50–60 miles, which is perfect for city commuting and short trips.
Yes, the Asphalt is equipped with a removable 48V 14.7Ah battery, weighing about 9.92 pounds, which can be directly removed and taken home or to the office to charge with the included charger.
Absolutely no problem. Asphalt has a simple structure and mainly checks tire pressure, brakes and chains. It only needs simple maintenance every 1-2 months, and even novices can easily use it.
Sure! You can purchase any Mokwheel electric bike with affordable monthly payments through our trusted financing partners.👉Click to view details.






















Reviews
There are no reviews yet