Tires
4.0” Fat Tires
Motor Peak Power
1100W
Sensor
Torque+Cadence
Top Speed
28 MPH
Range
Up To 80 Miles
Payload Capability
450 Lbs
Technical & Specifications
SIZE & FIT
Basalt comes in one size to suit most adults
Rider Height : 5’6″ – 6’8″

| Reach | 17" |
|---|---|
| Top Tube Length | 25" |
| Standover Height | 30" |
| Wheelbase | 46" |
| Min Saddle Height | 34" |
| Max Saddle Height | 42" |
| Total Length | 75" |
| Head Tube Length | 6" |
TECHNICAL
| Battery | 48V 19.6Ah , Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 48V 3A |
| Motor | Continuous Power: 750W Peak Power: 1100W Torque: 90Nm+ |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 28 mph (PAS) |
| Weight | 80 lbs |
| Range | 60~80miles |
| Payload Capacity | 450 lbs |
PERFROMANCE
| Sensor | Torque+Cadence Sensor |
|---|---|
| Tires | 26"x4.0" Puncture Resistant Fat Tire |
| Display | LED Integrated |
| Brakes | TEKTRO HD-E350 Hydraulic Disc Brakes |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Derailleur | 7 Speed Shimano Rear Derailleur |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 52T Aluminum Alloy Crankset |
| Front Fork | 110mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy with Internal Battery |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm 720mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 12G × 248 mm (front) / 219 mm (rear) |
POWER YOUR
JOURNEY
Instant Power Burst
Expand Your Range
Ride with Your Rhythm
Instant Braking
Conquer Bumps
The 110mm long-travel suspension front fork effectively absorbs bumps, maintaining steady control while reducing the impact of rocks, potholes, and steep slopes. Handle rough terrain with confidence.
Design Meets Value
Features Highlight
Adjustable Stem
Ergonomic Grips
Designed for comfort, with pressure-relieving “bubble zones” in key areas that support your wrists and help prevent tendon strain. Keeps your hands naturally relaxed and reduces fatigue on long rides.
Thickened Comfortable Seat
Wooden Rear Rack
Crafted from natural solid wood with unique grain patterns.
Each detail reveals a classic, timeless aesthetic, offering you a more elegant way to travel.
Shimano 7-Speed Gear System
It allows for effortless, efficient riding while maintaining a natural rhythm and reducing battery consumption.
Color LED Multifunction Display
Specification & Geometry
| A. Adjustable seat range | 120 mm |
|---|---|
| B. Handlebar grips height | 1070-1100 mm |
| C. Seat tube length | 380 mm |
| D. Wheelbase | 1092 mm |
| E. Overall length | 1812 mm |
| F. Wheel diameter | 720 mm |
| G. Top tube length (effective) | 583 mm |
| H. Head tube length | 200 mm |
| I. Headset height | 90-120 mm |
| J. Standover height | 477mm |
| Reach | 17" |
|---|---|
| Top Tube Length | 25" |
| Standover Height | 30" |
| Wheelbase | 46" |
| Min Saddle Height | 34" |
| Max Saddle Height | 42" |
| Total Length | 75" |
| Head Tube Length | 6" |
| Battery | 48V 19.6Ah , Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 48V 3A |
| Motor | Continuous Power: 750W Peak Power: 1100W Torque: 90Nm+ |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 28 mph (PAS) |
| Weight | 80 lbs |
| Range | 60~80miles |
| Payload Capacity | 450 lbs |
| Sensor | Torque+Cadence Sensor |
|---|---|
| Tires | 26"x4.0" Puncture Resistant Fat Tire |
| Display | LED Integrated |
| Brakes | TEKTRO HD-E350 Hydraulic Disc Brakes |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Derailleur | 7 Speed Shimano Rear Derailleur |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 52T Aluminum Alloy Crankset |
| Front Fork | 110mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy with Internal Battery |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm 720mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 12G × 248 mm (front) / 219 mm (rear) |
We're Recommended By Industry Leaders
“This is an area where I think Mokwheel has set the Basalt up for some success – it’s an e-bike that
I think of as an off-roader first, whereas others I think of as for paved trails that I could do light
offroading with.”
The Mokwheel Basalt sets a new standard, exceeding expectations and offering a truly compelling package. With its potent rear hub motor and torque sensing pedal-assist system, it delivers the high-performance experience expected of a top-tier electric bike. Whether tackling hills or navigating urban roads, it makes for a dependable ride.
“The fat tire Mokwheel Basalt is not your average ebike; it’s a step towards a self-sustaining ride. As a part of Mokwheel’s “Solar” ebikes, the Basalt allows solar charging and utilizes the bike’s battery as a portable power bank. “
“The size and up-right position take the Mokwheel Basalt Electric Bicycle out of the mountain bike sphere. From uneven pavement to muddy gravel roads, However the bike is confidence inspiring anywhere it goes.”
Title
Subtitle
“Mokwheel strives to reach the hearts of consumers by offering exceptional products and services with honesty and transparency.”
Title
Subtitle
Mokwheel is known for their high-quality design, rugged frames, and powerful electric motors, making their bikes perfect for those who crave both adventure and performance. If you’re on the lookout for anelectric mountain bike deal, Mokwheel’s collection will exceed your expectations.
Our dealers are trained experts who can help by understanding your needs and guide you towards the perfect ebike along with answering any questions you may have.
Basalt ST 2.0 FAQs
An all-terrain fat tire electric bike is an e-bike equipped with extra-wide tires—usually between 3.8 to 4.8 inches—and a powerful motor system, built to handle various terrains such as sand, snow, mud, mountain trails, and city roads. The fat tires offer superior traction and shock absorption for a smoother, more stable ride. Combined with electric assist, it allows riders to conquer hills, rough surfaces, and unpredictable conditions with ease—making it a truly versatile bike for both urban and off-road adventures.
The Mokwheel Basalt features a removable 48V 19.6Ah lithium battery with a high capacity of 940Wh, delivering a long-range ride of 60 to 80 miles on a single charge.
The Basalt series is designed for riders who pursue all-terrain adaptability and strong performance. Whether it is daily commuting, rural riding, or complex terrain such as sand, snow, and forest roads, it can easily cope with it.
Although Basalt is an all-terrain model, its power output is smooth, hydraulic disc brakes and sensors can be switched to cadence sensors, making it very comfortable and stable to ride on urban roads.
Basalt ST (Step-Thru) is a low-step design, suitable for users with shorter height or wearing skirts, especially popular among women; Basalt is a standard-step design, suitable for more intense terrain challenges.
The Basalt series uses a torque sensor, which makes it easy to start riding, and it is stable and labor-saving even in off-road conditions. The 4.0-inch fat tires and 110mm front fork shock absorbers effectively buffer bumps and make riding more stable and comfortable. Don't worry about rainy days. The hydraulic disc brakes ensure more powerful braking on wet ground, and the high-grip tires make riding safe and reliable.
The important parts are pre-installed when the vehicle leaves the factory. You only need to install the front wheel, handlebars, pedals and other parts according to the instructions and videos. You can also get help by contacting our after-sales team or offline stores.
Sure! You can purchase any Mokwheel electric bike with affordable monthly payments through our trusted financing partners.👉Click to view details.
Hear From the Community
Took it for a fast-paced gravel ride today, and it was incredible. The motor powered me through, and the suspension kept the ride smooth even at high speeds.
Its fast and the quality from parts to body frame are a top notch! Customer service is also a plus to me. Thanks guys!
The ideal bike for family rides and exploring nature. It’s comfortable for all ages and easy for everyone to ride.
Love the bike, great range and the motor really is just what I need, get a great workout but motor is great when I hit a steep hill or strong headwind very pleased with the bike. Highly recommend
Took it through some gravel trails today, and it was fantastic. The motor powered me through, and the suspension kept the ride smooth.
















Reviews
There are no reviews yet