Granite E-Trike
Granite E-Trike
$2,499.00 Original price was: $2,499.00.$1,999.99Current price is: $1,999.99.
-
Free
Shipping
-
15-Day
Returns
- 2-Year Warranty
Tires
3.0” Fat Tires
Motor Peak Power
860W
Sensor
Torque+Cadence
Top Speed
20 MPH
Range
Up To 55 Miles
Payload Capability
350 Lbs
Technical & Specifications
SIZE & FIT
Slate comes in 1 size to suit most adults
Rider Height: 5’0″ – 6’2″

| Reach | 20" |
|---|---|
| Top Tube Length | 26" |
| Standover Height | 13" |
| Wheelbase | 49" |
| Min Saddle Height | 32" |
| Max Saddle Height | 38" |
| Total Length | 72" |
| Head Tube Length | 7" |
| Folded Dimensions | 43" (L) x 32" (W) x 30" (H) |
TECHNICAL
| Battery | 48V 15Ah Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 48V 2A |
| Motor | Continuous Power: 500W Peak Power:860W Torque: 70Nm+ |
| Basket's Max Load | Front 55 lbs and Rear 220 lbs |
| Weight | 101 lbs |
| Range | 45~55miles |
| Speed | 15 mph (Throttle) / 20 mph (PAS) |
| Payload Capacity | 350 lbs |
PERFROMANCE
| Sensor | Cadence sensor |
|---|---|
| Frame | 6061 Aluminum Alloy with Internal Battery |
| Brakes | HB-892E Hydraulic Brake |
| Tires | 20"×3.0" Road Tire |
| Display | LED Integrated |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 46T Aluminum Alloy Crankset |
| Derailleur | 7 Speed Shimano Rear Derailleur |
| Front Fork | 80mm fork travel |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar Length | 620 mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel ,13G×183mm |
The Smoothest
Trike
3” Fat Tires
860W
Cadence Sensor
20 MPH
Up to 55 Miles
350 Lbs
Double The Safety
Millisecond Brake
Precision Hydro Brake
Hill Hold Brake
Always Stable
Ride In Comfort
Stable Differential System
80mm Front Fork
Thick Backtrest Saddle
Extended Range
Up to 55 miles
Smart BMS Protection
800+ Cycle Certified
860W Peak Motor Power
HD Display
Rear Cargo Rack
Fat Tire Design
Shimano 7-Speed Gears
Thumb Throttle
Integrated Headlight
Wide-angle illumination with high-brightness LEDs keeps your path clear and visible in all conditions.
Brake Taillight
Clear braking signals enhance riding safety.
Specification & Geometry
| A. Adjustable seat range | 120 mm |
|---|---|
| B. Handlebar grips height | 1070-1100 mm |
| C. Seat tube length | 380 mm |
| D. Wheelbase | 1092 mm |
| E. Overall length | 1812 mm |
| F. Wheel diameter | 720 mm |
| G. Top tube length (effective) | 583 mm |
| H. Head tube length | 200 mm |
| I. Headset height | 90-120 mm |
| J. Standover height | 477mm |
| Reach | 20" |
|---|---|
| Top Tube Length | 26" |
| Standover Height | 13" |
| Wheelbase | 49" |
| Min Saddle Height | 32" |
| Max Saddle Height | 38" |
| Total Length | 72" |
| Head Tube Length | 7" |
| Folded Dimensions | 43" (L) x 32" (W) x 30" (H) |
| Battery | 48V 15Ah Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 48V 2A |
| Motor | Continuous Power: 500W Peak Power:860W Torque: 70Nm+ |
| Basket's Max Load | Front 55 lbs and Rear 220 lbs |
| Weight | 101 lbs |
| Range | 45~55miles |
| Speed | 15 mph (Throttle) / 20 mph (PAS) |
| Payload Capacity | 350 lbs |
| Sensor | Cadence sensor |
|---|---|
| Frame | 6061 Aluminum Alloy with Internal Battery |
| Brakes | HB-892E Hydraulic Brake |
| Tires | 20"×3.0" Road Tire |
| Display | LED Integrated |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 46T Aluminum Alloy Crankset |
| Derailleur | 7 Speed Shimano Rear Derailleur |
| Front Fork | 80mm fork travel |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar Length | 620 mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel ,13G×183mm |
World's First Solar Ebikes
Be part of Mokwheel, and help us deliver the spirit of free riding to every street, every city.
No amount of data beats a real ride.
At our stores, you can feel the build, sense the power. Two legs. One bike. One short ride.
Our dealers are trained experts who can help by understanding your needs and guide you towards the perfect ebike along with answering any questions you may have.
Granite FAQs
Granite is an electric folding tricycle designed for users who need high stability, low-span structure and large load capacity. It is suitable for middle-aged and elderly riders, users with poor balance or those who need to carry goods.
Granite uses a foldable main frame + detachable rear wheel structure. After folding, the volume is 43" x 32" x 30", which is a very compact size among tricycles and is easy to store at home or in the garage.
Yes, the Granite rear axle is equipped with a differential structure that allows the two rear wheels to turn independently when turning.
This means:
Smoother turning, no outside pull, no inside slip.
Reduce tire wear and extend tire life.
Improve handling safety, especially when turning with a small radius or heavy loads.
Sure! You can purchase any Mokwheel electric bike with affordable monthly payments through our trusted financing partners.👉Click to view details.
Granite has a low step-over design, which makes riding easy and the power assist is adjustable. It is not strenuous even when carrying goods. It is suitable for people with average leg strength or those who seek easy travel.
Our folding e-bikes are made from high-strength aluminum alloy, ensuring the folding mechanism is both stable and durable. They undergo rigorous testing to guarantee long-term reliability and safety.
The folding structure has been tested many times, and the folding/unfolding process is smooth and reliable. It is recommended to check the folding lock for looseness every month during daily use to ensure riding safety.
The important parts are pre-installed when the vehicle leaves the factory. You only need to install the front wheel, handlebars, pedals and other parts according to the instructions and videos. You can also get help by contacting our after-sales team or offline stores.
Endorsed by Pros
Additionally, the trike features a few uncommon line items on its spec sheet that stood out in comparison with other similar models we’ve tested. Its down tube carries a relatively high-capacity 48V, 720-Wh battery, which we expected would lend the Granite better-than-average range.
The Granite offers a comfortable and stable ride, thanks to its adjustable suspension and wide wheelbase.The powerful motor
provides ample power for hills and city streets
Three-wheel hydraulic disc brakes might seem like overkill,but they deliver confident stopping power that makes sense for a fully loaded trike.
The parking brake feature is a nice touch that comes in handy when loading up cargo or taking a breather on slight inclines.
Hear From the Community
I am a YouTube content creator, I am 73 years old and I review E Bikes and trikes for manufacturers.
The Granite eTrike is the best eTrike I’ve had the pleasure to ride, review and own. Mokwheel’s detail to design and choice in parts used to build this awesome eTrike is second to none.
I thoroughly loved reviewing the mock wheel granite trike, very sturdy, dependable stable, and I really like the road tires instead of the knobby tires.Has great torque, very smooth ride, great saddle, and very easy assembly.
It’s also has a class 2 rating which means it has a top speed of 20mph. The triple hydraulic braking system is another first for me to see on an eTrike.
This bike is great for family outings. The balance makes it easy for everyone to keep up, and the motor helps on the tougher parts.
























Reviews
There are no reviews yet