Tires
2.4”Tires
Motor Peak Power
600W
Sensor
Cadence
Top Speed
25 MPH
Range
Up To 50 Miles
Payload Capability
350 Lbs
Technical & Specifications
SIZE & FIT
Asphalt comes in 1 size to suit most adults
Rider Height: 5′ 7″ 6′ 7″

| Reach | 18" |
|---|---|
| Top Tube Length | 25" |
| Standover Height | 31" |
| Wheelbase | 44" |
| Min Saddle Height | 36" |
| Max Saddle Height | 43" |
| Total Length | 72" |
| Head Tube Length | 7" |
TECHNICAL
| Battery | 36V 14.7Ah Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 36V 2A |
| Motor | Continuous Power: 350W Peak Power: 600W Torque: 45Nm+ |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 25 mph (PAS) |
| Weight | 59 lbs |
| Range | 40-50miles |
| Payload Capacity | 350 lbs |
PERFROMANCE
| Sensor | Cadence sensor |
|---|---|
| Brakes | Zoom BL-03E Brakes |
| Tires | 27.5" x 2.4" tires |
| Display | LED Integrated |
| Derailleur | 7 Speed Shimano Rear Derailleur |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 44T Aluminum Alloy Crankset |
| Front Fork | Aluminum front fork |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy with Internal Battery |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm, 720mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 13G × 263 mm (front) / 223 mm (rear), 13G × 265 mm (front) / 224 mm (rear) |
-
Free Shipping
Free shipping on all online
-
15-Day Returns
For All Mokwheel Bikes
-
2-Year Warranty
Two Year Limited Warranty
Explore performance
Smooth Gear Transitions
Our 7-speed derailleur is engineered to provide effortless and seamless gear transitions. Say goodbye to chain drops and frustrating shifts – this derailleur ensures you’re always in the right gear
LED Color Display
Stay informed and in control with our vibrant LED colordisplay, offering clear and easy-to-read information onspeed, battery life, and more at a glance.
Seamless Acceleration
Removable Battery
Easily detach the battery for charging or storage. ltsdesign ensures practicality and security, allowingextended rides with effortless recharging at home or onthe go.
Lightweight Front Fork
Exceptional Power Transfer
Dual-Bulb Brilliance
Integrated Brake Lights
Size & Fit
| Reach | 18" |
|---|---|
| Top Tube Length | 25" |
| Standover Height | 31" |
| Wheelbase | 44" |
| Min Saddle Height | 36" |
| Max Saddle Height | 43" |
| Total Length | 72" |
| Head Tube Length | 7" |
Technical
| Battery | 36V 14.7Ah Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 36V 2A |
| Motor | Continuous Power: 350W Peak Power: 600W Torque: 45Nm+ |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 25 mph (PAS) |
| Weight | 59 lbs |
| Range | 40-50miles |
| Payload Capacity | 350 lbs |
Performance
| Sensor | Cadence sensor |
|---|---|
| Brakes | Zoom BL-03E Brakes |
| Tires | 27.5" x 2.4" tires |
| Display | LED Integrated |
| Derailleur | 7 Speed Shimano Rear Derailleur |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 44T Aluminum Alloy Crankset |
| Front Fork | Aluminum front fork |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy with Internal Battery |
| Gearing | Shimano 7-Speed |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm, 720mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 13G × 263 mm (front) / 223 mm (rear), 13G × 265 mm (front) / 224 mm (rear) |
Mesa lite FAQs
Mesa Lite is designed for urban roads and is suitable for daily scenarios such as commuting, school riding, picking up children, and supermarket shopping. Its lightweight structure and speed sensor system are particularly suitable for novice riders.
The Mesa Lite can support about 40–50 miles of range on a single charge, which meets the needs of most urban commutes and short weekend rides.
The frame is rated to carry 350lbs, and the standard rack can easily carry a backpack, a basket, or a side-mounted bag.
The Mesa Lite uses a cadence sensor and has a gentle start assist, making it very suitable for users who are new to electric bicycles, especially women.
Sure! You can purchase any Mokwheel electric bike with affordable monthly payments through our trusted financing partners.👉Click to view details.
Absolutely no problem. Mesa Lite has a simple structure and mainly checks tire pressure, brakes and chains. It only needs simple maintenance every 1-2 months, and even novices can easily use it.














Reviews
There are no reviews yet