Tires
4.0” Fat Tires
Motor Peak Power
1300W
Sensor
Torque+Cadence
Top Speed
28 MPH
Range
Up To 80 Miles
Payload Capability
560 Lbs
Technical & Specifications
SIZE & FIT
Obsidian comes in 1 size to suit most adults
Rider Height : 5’6″ – 6’8″

| Reach | 17" |
|---|---|
| Top Tube Length | 25" |
| Standover Height | 30" |
| Wheelbase | 48" |
| Min Saddle Height | 35" |
| Max Saddle Height | 41" |
| Total Length | 77" |
| Head Tube Length | 6" |
TECHNICAL
| Battery | 48V 19.6Ah , Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 48V 3A |
| Motor | Rated Power: 750W Continuous Power: 1000W Peak Power: 1300W Torque: 105Nm+ |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 28 mph (PAS) |
| Weight | 77 lbs |
| Range | 60~80miles |
| Payload Capacity | 560 lbs |
PERFROMANCE
| Sensor | Torque+Cadence Sensor |
|---|---|
| Brakes | TEKTRO Hydraulic Disc Brakes |
| Tires | 26"x4.0" Puncture Resistant Fat Tire |
| Display | LED Integrated |
| Gearing | Shimano 8-Speed |
| Derailleur | 8 Speed Shimano Rear Derailleur |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 46T Aluminum Alloy Crankset |
| Front Fork | 130mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy with Internal Battery |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm, 720mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 12G × 248 mm (front) / 216 mm (rear) |
POWER YOUR
JOURNEY
Full Suspension System
Equipped with advanced shock absorbers that efficiently absorb impacts from gravel, potholes, and steep slopes. Stay in control with stable handling, enjoy a smoother ride, and confidently take on any terrain.
Instant Power Boost
Mokwheel’s advanced peak 1300 watts motor with 105 Nm of high torque delivers instant power for quick acceleration. Easily conquer steep hills with minimal effort.
Extended Range
The 940Wh battery delivers up to 80 miles of range. Equipped with a built-in BMS (Battery Management System) to stabilize power output and prolong battery life, ensuring reliable rides to farther destinations.
Moves with Your Rhythm
The torque sensor detects your every pedaling force and rhythm in real time, instantly adjusting motor output for precise power delivery. This creates smoother rides, better range, and a more natural feel.
Shimano 8-Speed Derailleur
The Shimano 8-speed system provides tackle hills, trails, and city streets, ensuring smooth shifting throughout your ride. Precision engineering optimizes pedaling efficiency to extend range while delivering consistent, natural cycling performance.
Design Meets Value
Features Highlight
LED HD Multifunction Display
Ride data at a glance. Always ready to go — day or night.
Pro 50mm Mid-Mounted Air Shock
Absorbs rear wheel impacts to enhance control stability. Its progressive damping system ensures comfort on rough terrain while maintaining precise handling.
130mm Suspension Fork
Hydraulic Braking System
The hydraulic brake delivers instant stopping power with precise modulation. Highly responsive lever feedback and smooth braking control ensure reliable safety. Whether you’re flying downhill or rolling through traffic, they give you total confidence to stop on a dime, every time.
Thickened Cushy Seat
Ergonomic Handlebar Grips
Specification & Geometry
| A. Adjustable seat range | 120 mm |
|---|---|
| B. Handlebar grips height | 1070-1100 mm |
| C. Seat tube length | 380 mm |
| D. Wheelbase | 1092 mm |
| E. Overall length | 1812 mm |
| F. Wheel diameter | 720 mm |
| G. Top tube length (effective) | 583 mm |
| H. Head tube length | 200 mm |
| I. Headset height | 90-120 mm |
| J. Standover height | 477mm |
| Reach | 17" |
|---|---|
| Top Tube Length | 25" |
| Standover Height | 30" |
| Wheelbase | 48" |
| Min Saddle Height | 35" |
| Max Saddle Height | 41" |
| Total Length | 77" |
| Head Tube Length | 6" |
| Battery | 48V 19.6Ah , Complies with UL standards |
|---|---|
| Charger | 48V 3A |
| Motor | Rated Power: 750W Continuous Power: 1000W Peak Power: 1300W Torque: 105Nm+ |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 28 mph (PAS) |
| Weight | 77 lbs |
| Range | 60~80miles |
| Payload Capacity | 560 lbs |
| Sensor | Torque+Cadence Sensor |
|---|---|
| Brakes | TEKTRO Hydraulic Disc Brakes |
| Tires | 26"x4.0" Puncture Resistant Fat Tire |
| Display | LED Integrated |
| Gearing | Shimano 8-Speed |
| Derailleur | 8 Speed Shimano Rear Derailleur |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 46T Aluminum Alloy Crankset |
| Front Fork | 130mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy with Internal Battery |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm, 720mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 12G × 248 mm (front) / 216 mm (rear) |
We're Recommended By Industry Leaders
The Mokwheel Obsidian has emerged onto the scene, not just as another entrant in the growing e-bike market, but as a trailblazer promising to whisk you away on a journey where the pavement ends and the adventure begins.
“The best part about Mokwheel is their soft seating with extra cushioning which helps the bum stay on the seat during a long ride which is the case most of the time with its range of 80Miles. The bike does weigh a bit so it is more suitable for people with a larger build, anywhere from 5’6″ ~ 6’8″.”
“The size and up-right position take the Mokwheel Obsidian Electric Bicycle out of the mountain bike sphere. From uneven pavement to muddy gravel roads, However the bike is confidence inspiring anywhere it goes.”
“Mokwheel strives to reach the hearts of consumers by offering exceptional products and services with honesty and transparency.”
Title
Subtitle
Mokwheel is known for their high-quality design, rugged frames, and powerful electric motors, making their bikes perfect for those who crave both adventure and performance. If you’re on the lookout for anelectric mountain bike deal, Mokwheel’s collection will exceed your expectations.
Title
Subtitle
Mokwheel is known for their high-quality design, rugged frames, and powerful electric motors, making their bikes perfect for those who crave both adventure and performance. If you’re on the lookout for anelectric mountain bike deal, Mokwheel’s collection will exceed your expectations.
World's First Solar E-Bike
Our dealers are trained experts who can help by understanding your needs and guide you towards the perfect ebike along with answering any questions you may have.
Obsidian FAQs
The Obsidian is a full-suspension, soft-tail electric bike built for off-road adventures. Its excellent traction and shock absorption make it ideal for trails, gravel, hills, and rugged terrain. It also performs well on long rides and daily commutes.
Absolutely. The Obsidian is equipped with a high-torque rear hub motor, full suspension system, 8-speed drivetrain, and a torque sensor—delivering powerful climbing performance even on sand, snow,mountain, or other steep and uneven terrain.
A full suspension e-bike is equipped with a front fork and rear suspension system, which can absorb the impact from the front and rear wheels at the same time. It is more comfortable and stable on bumpy roads than models with only front suspension. It is especially suitable for complex terrains such as mountain biking, gravel roads, and downhill sections.
Obsidian integrates a 1300W powerful motor, soft tail shock absorber, torque sensor, eight-speed transmission system and professional-level brakes, taking into account performance, comfort and stability, and is particularly suitable for users who focus on control experience and road condition adaptability.
It’s recommended to clean the bike after each ride, especially the chain, tires, and suspension areas. Avoid using a hose or high-pressure water, as it may damage the electrical components. Use a damp cloth to wipe the frame and a soft brush to clean hard-to-reach areas. For suspension, check the front fork and rear shock regularly for seal condition and lubrication. If you notice any oil leakage or reduced damping, contact customer support or a professional mechanic for servicing.
The important parts are pre-installed when the vehicle leaves the factory. You only need to install the front wheel, handlebars, pedals and other parts according to the instructions and videos. You can also get help by contacting our after-sales team or offline stores.
Sure! You can purchase any Mokwheel electric bike with affordable monthly payments through our trusted financing partners.👉 Click to view details.
Hear From the Community
Took the bike on a long-distance ride, and it was perfect. The motor kept me going.
Dual suspension E-bikes redefine terrain, distance, and time. Took the bike on a long-distance ride, and it was perfect. The motor kept me going.
Fast, Powerful, and Fun to Ride!
Love the bike, great range and the motor really is just what I need, get a great workout but motor is great when I hit a steep hill or strong headwind very pleased with the bike. Highly recommend
Didn't think it would be so easy to ride up a hill, but this bike made it effortless. Power at the pedals and smooth handling all the way up.




















Reviews
There are no reviews yet