Tires
2.35” Fat Tires
Motor Peak Power
920W
Sensor
Torque+Cadence
Top Speed
28 MPH
Range
Up To 60 Miles
Payload Capability
300 Lbs
Technical & Specifications
SIZE & FIT
Tarmac ST comes in one size to suit most adults
Rider Height : 5’6 ~ 6’8

| Reach | 16" |
|---|---|
| Top Tube Length | 23" |
| Standover Height | 19" |
| Wheelbase | 44" |
| Min Saddle Height | 33" |
| Max Saddle Height | 41" |
| Total Length | 72" |
| Head Tube Length | 7" |
TECHNICAL
| Battery | 48V 15Ah UL Safety Certification |
|---|---|
| Charger | 48V 3A |
| Motor | Continuous Power:750W Peak Power:920W Torque: 75Nm |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 28 mph (PAS) |
| Weight | 57 lbs |
| Range | 50~60miles |
| Payload Capacity | 300lbs |
PERFROMANCE
| Sensor | Torque+Cadence Sensor |
|---|---|
| Tires | 27.5" x 2.35" tires |
| Display | Detachable High-Definition Display |
| Gearing | Shimano 8-Speed |
| Derailleur | 8-speed Shimano |
| Brakes | TKD171 Hydraulic Disc Brake |
| Brake lever | Aluminum Alloy |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 46T cassette, 170mm crank |
| Front Fork | 80mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm, 680mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 13G × 263 mm (front) / 226 mm (rear) , 13G × 265 mm (front) / 224 mm (rear) |
POWER YOUR
JOURNEY
Robust Power
Set Your Pace
Ride with Confidence, No Planning Needed
The world’s first in its class with a 2.8” detachable HD LED display. Detach it, and the power is off. It ensures your bike is secure when parked. Clear ride data day or night. Go anytime.
Light Up Your Ride with Safety
The Thrill Of The Sprint
Smooth Out the Bumps
Design Meets Value
Features Highlight
Adjustable Stem
Easily customize your handlebar height and angle to match your preferred posture, whether you’re commuting through the city or exploring outdoors.
Shift with Control
A Shimano 8-speed drivetrain makes it easy and quick to adapt to changing terrain. Whether you’re climbing hills, navigating trails, or cruising the city, you’ll find the right gear for a smooth, natural, and energy-saving ride.
Integrated Rear Rack
Hydraulic Braking
Integrated Turn Signal Taillight
Comfort Saddle
Specification & Geometry
| A. Adjustable seat range | 120 mm |
|---|---|
| B. Handlebar grips height | 1070-1100 mm |
| C. Seat tube length | 380 mm |
| D. Wheelbase | 1092 mm |
| E. Overall length | 1812 mm |
| F. Wheel diameter | 720 mm |
| G. Top tube length (effective) | 583 mm |
| H. Head tube length | 200 mm |
| I. Headset height | 90-120 mm |
| J. Standover height | 477mm |
| Reach | 16" |
|---|---|
| Top Tube Length | 23" |
| Standover Height | 19" |
| Wheelbase | 44" |
| Min Saddle Height | 33" |
| Max Saddle Height | 41" |
| Total Length | 72" |
| Head Tube Length | 7" |
| Battery | 48V 15Ah UL Safety Certification |
|---|---|
| Charger | 48V 3A |
| Motor | Continuous Power:750W Peak Power:920W Torque: 75Nm |
| Speed Class | 20 mph (Throttle) / 28 mph (PAS) |
| Weight | 57 lbs |
| Range | 50~60miles |
| Payload Capacity | 300lbs |
| Sensor | Torque+Cadence Sensor |
|---|---|
| Tires | 27.5" x 2.35" tires |
| Display | Detachable High-Definition Display |
| Gearing | Shimano 8-Speed |
| Derailleur | 8-speed Shimano |
| Brakes | TKD171 Hydraulic Disc Brake |
| Brake lever | Aluminum Alloy |
| Chain | KMC Stainless Chain |
| Crank Set | 46T cassette, 170mm crank |
| Front Fork | 80mm Adjustable Suspension |
| Frame | 6061 Aluminum Alloy |
| Throttle | Thumb Throttle |
| Handlebar | Aluminum Alloy 31.8mm, 680mm |
| Kickstand | 6061 Aluminum Kickstand |
| Rims | Aluminum Alloy |
| Saddle | Customized Comfort Leather Seat |
| Spokes | Heavy-duty carbon steel, 13G × 263 mm (front) / 226 mm (rear) , 13G × 265 mm (front) / 224 mm (rear) |
We're Recommended By Industry Leaders
When the Tarmac, Mokwheel’s latest commuter e-bike, was revealed, I couldn’t help but try to imagine how it would ride and perform. Based on our previous experiences with the brand, I expected a bike with plentiful power and battery capacity. I wasn’t disappointed; the Tarmac is equipped with a robust 750W hub motor and a sizable 720 Wh battery.
The bike feels solid while riding—no mystery rattles or cheap sensations. It genuinely punches above its weight class in perceived quality. The 27.5×2.35 Cooper Preston tires feature a city commuter tread that rolls quietly and smoothly, while the hydraulic disc brakes provide confident stopping power. Anytime a commuter comes with full front-to-back LED lighting, including taillights with brake functionality and turn signals, I’m impressed. Between that lighting package and the rear rack, the Tarmac is genuinely built to commute.
The LED control center display is detachable so the bike can’t be turned on without it and includes relevant ride data such as speed, mileage and pedal-assist mode. The lighting package includes a frame-integrated headlight and taillight that serves as a brake light and includes turn signal indicators. The rear rack also has a tail/bake light.
The Tektro hydraulic brakes on the E-bike ensure you stop safely and smoothly every time. These high-quality brakes give you the confidence of great stopping power, especially on steep descents or in heavy traffic. Their reliable performance and the renowned brand behind them mean you can expect longevity and less frequent maintenance.
Our dealers are trained experts who can help by understanding your needs and guide you towards the perfect ebike along with answering any questions you may have.
Tarmac ST FAQs
Absolutely. The straight handlebar design, torque sensor and low-maintenance components make it easy for a novice to ride.
Tarmac ST is equipped with a high-efficiency 750W brushless rear-wheel motor (peak output 920W), with a large torque of 75Nm, powerful start and rapid acceleration, and can easily cope with urban slopes and loaded commuting. Compared with the traditional 500W system, it has faster response speed and stronger carrying capacity.
The front shock absorber has a travel of 80mm, which effectively filters road vibrations. Combined with the soft leather saddle, the riding experience is comfortable and relaxing.
Equipped with high-brightness headlights + integrated taillights with brake and turn prompts, it is clearly visible at night and greatly improves safety.
Sure! You can purchase any Mokwheel electric bike with affordable monthly payments through our trusted financing partners.👉Click to view details.
It is recommended to wipe it with a damp cloth after each ride, and avoid using a high-pressure water gun or hose to prevent water from entering the electrical system. At the same time, please check the tire pressure, chain lubrication and brake pad wear after each long ride. If you commute frequently, it is recommended to perform a comprehensive inspection and adjustment regularly.
Hear From the Community
This Ebike has a very well designed torque sensor that has a good balance between allowing exercise and helping you climb hills. Very solid ebike
The front fork suspension on the Tarmac effectively absorbs bumps and potholes, making my rides through the city much more comfortable.
I'm impressed with the hydraulic brakes on the Mokwheel Tarmac; they provide quick and reliable stopping power that enhances safety during my daily commutes.




















Reviews
There are no reviews yet